Celulitida

Co je celulitida?

Celulitida je hovorový název pro progresivní degenerativní změny podkožního tukového vaziva některých tělesných partií – nejčastěji stehen, hýždí, boků, břicha nebo paží. Někdy je také označovaná jako „pomerančová kůže“.

Jak celulitida vzniká?

Vzniká na základě vrozených dispozic v důsledku nedostatečného krevního a lymfatického oběhu. Změny podkožního tukového vaziva vznikají především v důsledku působení nevyloučených proteinů z tkání. Lymfatické kapiláry jsou schopné proteiny vstřebat a vyloučit, dobrý stav lymfatického systému je tedy základní podmínkou úspěšné prevence a léčby celulitidy. Je ovlivňovaná také ženskými pohlavními hormony – u někoho se objeví již v pubertě, jindy až během těhotenství nebo v pozdějším věku. Postihuje i velmi mladé, štíhlé a sportující ženy.

 

Co zhoršuje celulitidu?
Užívání hormonální antikoncepce nebo jakákoliv jiná hormonální léčba, nadváha, časté změny hmotnosti, nevhodný stravovací a pitný režim, nedostatek pohybu, ale také nadměrná nebo nevhodná pohybová zátěž, dlouhé stání, sezení a cestování.

 

Co pomáhá léčbě celulitidy?

Jakékoli pozitivní ovlivnění lymfatického systému. Účinnou metodou pro odstranění celulitidy je manuální lymfodrenáž prováděná odborníkem. Léčbě pomáhají kompresní punčochy a vhodná pohybová aktivita. Četnost a druh pohybových aktivit musí respektovat stupeň celulitidy, protože nadměrné a nevhodné aktivity vedou ke zhoršení stavu.

V některých případech mohou pomoci léky a potravinové doplňky (venofarmaka, enzymy, vitaminy, antioxidanty).

Léčbě celulitidy pomáhá dodržování zdravého životního stylu –  pestrá strava, vyloučení kouření a alkoholu, udržování optimální hmotnosti.
Co léčbě celulitidy nepomáhá?

Anticelulitidní masti, gely ani diety. Fyzikální metody jako vakuové pumpy, hloubkové teplo a a další přináší krátkodobý efekt a úlevu, ale neodstraňují příčiny celulitidy. Pokud jsou tyto metody používány nesprávně, mohou stav celulitidy dokonce zhoršit. Ani chirurgické zákroky nepřináší v léčbě celulitidy dlouhodobé výsledky.

 

Je celulitida jen kosmetický problém?

Ne, celulitida ukazuje na řadu zdravotních problémů. Od nedostatečnosti žilního a lymfatického systému přes zhoršenou detoxikaci organismu a sníženou obranyschopnost organismu až po závažné zdravotní problémy.

Pokud celulitidu neléčíme včas, vede k nevratným změnám podkožní tkáně, kterou nelze zcela odstranit. Včasná diagnóza a odborně vedená terapie může zlepšit její vzhled a zastavit její zhoršování.

 

S čím si celulitidu nesmíme plést?

Se stavy, které mají podobné příznaky, ale vyžadují odlišnou léčbu. Mezi tyto stavy patří lymfedém, lipedém (hormonálně podmíněné ukládání tuku), flebedém (žilní otok a komplikace při žilní nedostatečnosti) a jejich možné kombinace.

Je potřeba celulitidu odlišovat také od různých forem obezity a gynoidního typu postavy, který je daný geneticky.

 

Co je při léčbě celulitidy nejdůležitější?

Mít se ráda, pečovat o sebe a dodržovat zdravý životní styl.